Meme Rekonstrüksiyonu Hakkında Merak Edilenler

Tarih Eylül 7, 2020

Ortalama olarak her sekiz kadından biri hayatının bir evresinde meme kanseriyle karşı karşıya gelmektedir ve meme kanseri kadınlarda en sık teşhis edilen kanser türüdür. Bu nedenle, meme kanserine karşı farkındalık ve düzenli takip her kadının hayatının bir parçası olmalıdır. Erken teşhisle birlikte büyük ölçüde durdurulabilen bir durum olmasına rağmen, bazı durumlarda kadınlar mastektomi ile yüzleşmek durumunda kalabilir. Bu aşamada meme rekonstrüksiyonu meme dokusu ameliyatla alınan kadınların başvurduğu çözümlerden bir tanesi meme protezidir. Mastektomiye ilaveten, travmalarda, yanıklarda veya cinsiyet geçiş operasyonlarında da meme protezi kullanılmaktadır. Rekonstrüksiyon işlemi hakkında aklınızda oluşabilecek bazı soru işaretlerinin cevaplarını sizler için derledik.

Meme Rekonstrüksiyonu Nedir?

Meme dokusunun plastik cerrahi bir operasyon yoluyla yeniden şekillendirilmesine meme onarımı veya meme rekonstrüksiyonu adı verilir. Meme dokusunun alınmasının kadınlarda yaratabileceği psikolojik sıkıntıları ve estetik kaygıları ortadan kaldırma hedefi taşıyan bir işlemdir. Günümüzde plastik cerrahide kullanılan teknolojilerin ulaştığı nokta sayesinde, görünüm ve his olarak doğal meme dokusuna son derece benzer meme protezleri gerçekleştirilebilmektedir.

Kimler Meme Rekonstrüksiyonu Yaptırabilir?

Mastektomi ile memesi alınan veya travma ve yanık sonucu meme dokusu zarar gören kadınların büyük bir çoğunluğunda meme onarımı açısından fiziksel bir engel bulunmamaktadır. Ancak özellikle meme dokusunun alınmasını takip eden süreçlerde cerrahınız meme rekonstrüksiyonu operasyonunu hemen geçirmenizi veya bu işlem için bir süre beklemenizi tavsiye edebilir. İlk durumda tek ameliyatla iki işlem birden gerçekleştirilirken, ikincisinde iyileşme sürecinin sonlanmasını beklendikten sonra ikinci bir operasyon gerçekleştirilmesi söz konusudur. Kişisel durumunuza en uygun çözümü bulmak için bir uzman doktorla görüşmeniz tavsiye edilmektedir.

Meme Rekonstrüksiyonunun Çeşitleri Nelerdir?

Meme onarımı meme protezi kullanılarak, vücudun başka bir bölgesindeki dokular kullanılarak veya her iki yöntem bir arada uygulanarak yapılabilir. Meme protezi olarak silikon jel dolgulu meme implantları tercih edilmektedir. Vücuttan bir doku transferi yapılacağında ise karın dokusu, sırt dokusu, popo dokusu veya iç bacak bölgesindeki dokular kullanılabilmektedir.

Meme Rekonstrüksiyonunda Hangi Tür İmplantlar Kulanılır?

Polytech’in ürün çeşitliliğini fazla tutma ve geniş bir yelpazeyi kapsayabilecek implant seçenekleri sunma noktasındaki en büyük motivasyonu, hastaların değişen kişisel beklentilerine ve fizyolojik ihtiyaçlarına en iyi şekilde hitap edebilmektir. Rekonstrüksiyon işlemi söz konusu olduğunda da size en uygun implantı seçebilmeniz için bu alternatifleri değerlendirmeniz ve sürecin tamamını meme onarımında uzman bir cerrah ile birlikte yürütmeniz tavsiye edilir.

Anahtar Kelimeler: meme, meme büyütme, Meme Kanseri, Meme Rekonstrüksiyonu, silikon