Polytech

POLYTECH Health & Aesthetics yumuşak doku silikon implantı üretimini gerçekleştiren tek Alman üreticidir. Bu implantları 25 yıldan uzun bir süredir 60’dan fazla ülkede başarılı bir biçimde pazarlamaktadır. 1986’da kurulmuş olan POLYTECH Health & Aesthetics implant üretimi ve satışı alanında Avrupa’da pazar lideridir. Üretmiş olduğu implant tür ve boyutları 1500’ü aşmaktadır. Üretim, ürün geliştirme, kalite kontrol ve satış gibi alanlarda çalışan 130’dan fazla çalışanı mevcuttur.

Hakkında

POLYTECH Health & Aesthetics yumuşak doku silikon implantı üretimini gerçekleştiren tek Alman üreticidir. Bu implantları 25 yıldan uzun bir süredir 60’dan fazla ülkede başarılı bir biçimde pazarlamaktadır. 1986’da kurulmuş olan POLYTECH Health & Aesthetics implant üretimi ve satışı alanında Avrupa’da pazar lideridir. Üretmiş olduğu implant tür ve boyutları 1500’ü aşmaktadır. Üretim, ürün geliştirme, kalite kontrol ve satış gibi alanlarda çalışan 130’dan fazla çalışanı mevcuttur.

On yıllardır edindiği deneyim, ürün geliştirmeye odaklanmış yönetim anlayışı ile Dieburg- Almanya’da, Alman mühendisliği ve kalitesi ile en yüksek standartlarda silikon implant üretimi gerçekleştirmektedir. Özellikle meme implantı üretimine odaklanmış olan Polytech ürün kataloğunda 1500’den fazla sayıda ürün çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında özel-yapım implantlar, doku genişleticiler, kompresyon sütyenleri, skar giderici ürünler, liposuction ve mikropigmentasyon ürünleri gibi ürünler vardır. Bu ürünler 60’dan fazla ülkede pazarlanmakta ve kullanılmaktadır.

POLYTECH ürün kalitesinin önemli bir göstergesi olan Implant of Excellence programı üretilen meme implantları için genişletilmiş garantiler sunmaktadır.

POLYTECH’in hedefi hastanın sağlığını ve yaşam kalitesini en üst düzeye çıkartacak, en iyi kalitede ve en güvenli ürünleri sunmaktır.

Ürünler

POLYTECH sadece mevcut en yüksek standartlarla uyumlu en yüksek nitelikli ürünler üretmekle kalmaz, aynı zamanda hasta ve hekimler için yüksek düzeyde hizmet ve destek sunar. POLYTECH Almanya’da üretim yapan tek yumuşak doku implant üreticisi ve orta ölçekli bir firma olarak en son teknolojiye göre birçok farklı ürün geliştirmek konusunda bir çok olanağa sahiptir. POLYTECH Araştırma ve Geliştirme Departmanı yeni ve mükemmel ürünler tasarlamak için hekimlerle sıkı bir işbirliği halindedir.

Bunun bir tek anlamı vardır: POLYTECH müşterilerini dinler.

POLYTECH ürün portföyünde vücut şekillendirici implantların geniş bir serisi bulunmaktadır. Bu serideki silikon jel doldurulmuş implantlar, vücut için kullanılabilecek optimum düzeydeki yumuşak doku replasmanları olarak tanımlanmaktadır. Ürünler arasında -meme implantı dışında- pektoral implantlar, yüz implantları, gluteus implantları, testis implantları ve calf implantları da sayılabilir. Bu ürün serisi meme genişletici ve doku genişleticilerle tamamlanır. Ayrıca hekimlerin isteği üzerine üretilebilen özel-yapım implantlar da mevcuttur.

Meme İmplantları

POLYTECH meme implantları yüksek ölçüde çapraz bağlı, koheziv, medikal nitelikli silikon jelle doldurulmuş tur. Jel’in fizikokimyasal yönden “kararlılığı” sayesinde kesilmiş olan bir implant bile şeklini kaybetmez, içindeki jel materyal akmaz. İmplantlarda kullanılan tüm jeller “bellek etkisi”ne sahiptir. Ekstrem olmayan düzeyde bir basınca maruz kaldıktan sonra özgün şekillerine geri dönerler.

Kimyasal ve mekanik açıdan dayanıklı olan elastik implant zarfı üniform bir kalınlığa sahiptir ve bir kaç kat silikon elastomerinden oluşmaktadır. Bu elastik implant zarf yüksek düzeyde bir ürün güvenilirliğini sağlayabilmek adına difüzyon bariyerleri ile güçlendirilmiştir, bu ara katmanlar kısa zincirli silikon moleküllerinin zarf dışına kaçmasını engellerler.

İmplant yüzeyleri göz önüne alındığında Pütürsüz, Mesmo Sensitive (Hafif pütürlü), POLYtxt (Standart pütürlü) ve Microthane (Mikropoliüretan köpük kaplama yüzeyli) implant seçenekleri vardır. Özellikle Microthane implantlarda kısmen de POLYtxt implantlarda kapsüler kontraktür oranlarının azlığı dikkat çekicidir. Microthane implantların bu oranı azaltma yönündeki etkinliği farklı klinik çalışmalarla belgelenmiştir.

İmplant Seçimi ve İmplant Tipleri

Modüler tasarım ile implant seçimi 3 basit adıma indirgenir:

1) Meme taban genişliği ölçümü ve implant tabanının belirlenmesi

İmplant tabanı= Meme taban genişliği – (2 X deri kalınlığı)

(Örneğin taban genişliği 14 ve deri kalınlığı ise 0,5 cm olduğunda implant taban genişliği 13 cm olacaktır.)

2) İstenen şekil ve yüzeyin seçimi

4 temel implant tipinden biri seçilebilir:

Yukarıda listelenen implantlar POLYtxt (standart pütürlü yüzey) ve Microthane (Mikropoliüretan köpük kaplama yüzeyli) kaplı olarak kullanıma sunulmuştur. Buna ek olarak Meme ve Replicon serisi implantlar aynı zamanda Mesmo Sensitive (Hafif pütürlü) ve Meme serisi de pütürsüz olarak üretilmektedir.

3) Uygun projeksiyonun belirlenmesi

İmplantın taban genişliği, şekli ve yüzey seçimi yapıldıktan sonra birbirini izleyen 4 projeksiyondan birinin seçimi yapılır.

POLYTECH implantları ek bir ölçüm kriteri olarak D parametresine, yani kubbe yayı olarak adlandırılabilecek bir parametreye de yer verir. Kubbe yayı implant projeksiyonunun en yüksek olduğu noktadan implantın alt kenarına dek olan uzaklığın ölçümüdür. D ölçüsü meme başının ve meme alt kıvrımının doğru biçimde konumlandırılması için bir korelasyon yaratır.

Sublime Serisi-Modüler Tasarımlı İmplantlar

Silikon jelle doldurulmuş implantlar modüler bir tasarıma sahiptir. Bunun anlamı 70 ila 105 mm arasındaki her taban genişliğinde, her implant tipinden; yani Meme, Replicon, Opticon ve Optimam tiplerinden ve her tipte de 4 farklı projeksiyondan yani düşük, orta, yüksek, çok yüksek projeksiyonlarda implantın bulunmasıdır.

Sublime Serisi implantların doldurulduğu jel maksimum şekil stabilitesini sağlayacak sertlikte bir jeldir.

POLYTECH İmplant Yüzeyleri

Endikasyona bağlı olarak farklı implant yüzeyleri tercih edilebilir. Özellikle Microthane Poliüretan kaplanmış ve pütürlü tipteki implantlar total komplikasyon oranının ve kapsüler kontraktür riskinin azaltılmasına yardımcı olurlar. POLYTECH Avrupa’da poliüretan kaplı meme implantı üreten tek üreticidir.
POLYTECH patentli Microthane®, (Mikropoliüretan Köpük Kaplama) Yüzey Seçeneği

Meme büyütme veya meme rekonstrüksiyonu gibi elektif operasyonlarda birincil prensip komplikasyon riskini azaltmaktır.

Meme implantı cerrahisinde en sık karşılaşılan komplikasyon kapsüler kontraktür’dür. Microthane (Mikropoliüretan köpük) kaplı implantlar kapsüler kontraktür oranını minimize ettiği kadar implantın yerinden oynama ve dönme riskini de azaltırlar.

Geniş hasta serilerinde yapılan büyük ölçekli çalışmalarda kapsüler kontraktür oranları (Baker sınıflaması III–IV) ölçülmüştür. Microthane kaplı implantlar için kapsüler kontraktür oranları, ilk kez opere edilen dokularda % 0 ila 9 arasında değişmektedir, oysa aynı oran diğer implantlar için % 9 ila 50 arasındadır. Büyük ölçekli çalışmaların birçoğunda Microthane kaplı implantlar için kapsüler kontraktür oranları daha da geniş serideki çalışmaları doğrular nitelikte % 0 ila 3 arasında değişmektedir(1).

ABD’de yapılan büyük ölçekli, uzun dönemli ve Kaplan-Meier analizi’nin de dahil edildiği bir çalışmada kapsüler kontraktür riskinin Microthane kaplı implantlar için implantasyondan sonraki 10 yıl içinde anlamlı biçimde azalmış olduğunu ortaya koymaktadır. İstatistikler implantasyondan 8 yıl sonra kapsüler kontraktür oranının Microthane kaplı implantlar için pütürlü implantlara göre % 15 daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Bu oran pütürsüz implantlara göre % 30 daha düşüktür(2).

Microthane kaplı implantları taşıyan hastalar implantasyondan sonraki 10 yıl içinde kapsüler kontraktürden daha iyi korunmaktadır. Buna ek olarak Microthane implantlar yerleştirilmiş hastaların yeniden operasyon gereksiniminin ortaya çıktığı ortalama süre, pütürlü veya pütürsüz olan diğer implantların yerleştirildiği hastalara göre daha uzundur.

Microthane implantların mikroenkapsülasyonu ve bu sayede implantı çevreleyen dokuda sabitlenmesi nedeniyle implantın yerinden oynaması veya dönmesi tanımlanmamıştır. Tüm bu avantajları sayesinde Microthane implantlar hasta için olası komplikasyon riskini çok çarpıcı biçimde düşürürler. Microthane® implantlar hakkında daha detaylı bilgi için lütfen bu linki tıklayınız.

Microthane implantlar implantasyon kolaylığı sağlaması açısından bir sleeve (gömlek) ile birlikte sevk edilirler. Sleeve’lerin Dolsky tekniği adı verilen teknikle kullanımına ilişkin ayrıntılı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Referanslar:
1. Handel, 1991; Pennisi, 1990; Shapiro, 1989;Hester et al., 2001; Baudelot, 1989; Gasperoni, 1992; Hermann, 1984; Eyssen, 1984; Schatten, 1984; Artz, 1988; Vázquez, 2007
2. Handel, 2006

POLYTECH patentli POLYtxt® ve MESMO®sensitive – Yüzey Seçenekleri

Pütürlü, ya da yüzeyine belli bir doku verilmiş bir implant yüzeyi tasarlamanın mantığı iki özelliği; yani kapsüler kontraktür oranlarını Microthane implantlarda olduğu kadar düşürebilme ve pütürsüz implantlar kadar kolay implante edilebilme özelliklerini birleştirmektir.

yutfPOLYTECH’in standart pütürlü yüzey yapısı olan POLYtxt güvenilirliği ve kapsüler kontraktür oranlarını azaltabilme özelliği ile bilinmektedir. Pütürlü implantlarda kapsüler kontraktür oranları % 8 ila 15 arasında değişmektedir (Iwuagwu + Frame, 1997), bu oran pütürsüz implantlardan % 15 daha düşüktür (Handel, 2006).

MESMO®sensitive yumuşak pütürlü yüzey yapısı POLYtxt yüzeylerden daha az pütürlüdür. Bu tip yüzeye sahip olan implantlar daha küçük bir insizyondan daha kolay geçebilen bir yüzeye sahiptir.

POLYTECH patentli POLYsmooth Yüzey Seçeneği

Pütürsüz yüzeyli implantlar 1960’lardan bu yana kullanılmaktadır. Bu tip implantlar aynı zamanda aksiler insizyon yoluyla da kullanılabilirler.

POLYTECH Meme İmplantlarının Güvenilirliği

Bir meme implantının güvenilirliğini belirleyen en önemli unsur üretimde kullanılan materyalin ilgili otoritelerce belirlenmiş onay kademelerinden geçmiş, güvenilir, insan vücudu ile uyumlu bileşenler içermesidir. POLYTECH bu anlamdaki bütün gereklilikleri fazlasıyla yerine getirmektedir. Ancak güvenilirliğin tek ölçütü materyal kalitesi değildir; uygun materyalin mükemmel bir işçilikle işlenmiş olması ürün kalitesi açısından önemli olan bir diğer unsurdur. Materyal ve işçilik dışında implantın yüzey yapısı da kapsüler kontraktür oluşumu, implantın yerinden oynaması ve dönmesi riskini etkileyen önemli bir değişkendir.

Kapsüler Kontraktür Nedir?

İmplant çevresinde kapsüler kontraktür oluşumu bir dereceye kadar normaldir, çünkü vücut implantı bir yabancı madde olarak algılar ve etrafını “sarıp sarmalar”. Bu yolla implant çevresinde oluşan kapsül giderek gerginleşir ve sertleşir. Kapsüler kontraktürün yoğunluğuna bağlı olarak ağrıya yol açabilir ve estetik açıdan hoş olmayan bir görünüme yol açabilir. Olguların birçoğunda bu sıkışmadan etkilenen implantın değiştirilmesi için yeniden operasyon gerekebilir.

Nasıl Önlenir?

Deneyimli bir cerrah tarafından kullanılacak yüksek nitelikli bir meme implantı kapsüler kontraktür oluşumunu önlemenin en kolay yoludur.

Kapsüler kontraktürün önlenmesinde seçilen implantın yüzey yapısı önemli rol oynar.Pütürlü yüzeye sahip olan implantlar (Mesmo® sensitive, POLYtxt®) ve Microthane® yüzey yapısına sahip implantlar kapsüler kontraktür riskini azaltırlar. Özellikle Microthane® yüzey yapısındaki implantlarda tüm komplikasyon riskleri daha düşüktür. POLYTECH Avrupa’da Microthane® yüzey yapısındaki implantları üreten tek üreticidir.

Ürünler

Gluteus İmplantları / Vücut İmplantları

Polytech

POLYTECH tarafından üretilen gluteus implantları yumuşak doku yetersizliklerini tamamlamak üzere tasarlanmışlardır. POLYsmoooth™ (pütürsüz) veya MESMO® (mikro-pütürlü) yüzey yapısındadırlar. Düz veya içbükey tabanlı, oval veya yuvarlak şekillidirler. Tüm gluteus implantlarının zarfları bariyer katmanı olarak sağlam, dayanıklı ve yüksek ölçüde esnekliğe sahip silikon elastomeri ile güçlendirilmiştir. Gluteus implantları hakkında daha detaylı bilgi almak için bu linki tıklayınız.

  Sublime Serisi / Meme İmplantları

  Polytech

  Maksimum şekil stabilitesine sahip, modüler tasarımlı anatomik ve yuvarlak implantlardan oluşan bir seridir. Aşağıda “Modüler tasarım ile implant seçimi” başlığı altında bu serinin özelliklerini daha ayrıntılı olarak görebilirsiniz. Sublime Line serisinde 4 farklı tipte ve her tipte 4’er ayrı projeksiyonda toplam 716 farklı implant mevcuttur. Sublime Line Brochure bağlantısını tıklayarak bu serinin kataloğuna ulaşabilirsiniz.

   Diagon – Gel 4Two / Meme İmplantları

   Polytech

   İki farklı tipte silikon jel içeren yuvarlak ve anatomik implantlardan oluşmaktadır. İmplantın ön (üst) kısmı daha sert bir jel ile doluyken arka (alt) tarafı ise daha yumuşak bir jelle doldurulmuştur. Bu serideki implantların geliştirilme amacı implant ile elde edilmesi hedeflenen görünüme en kolay ve yalın biçimde ulaşabilmektir. İç yapısının benzersiz tasarımı sayesinde

    Pektoral implantlar / Vücut İmplantları

    Polytech

    POLYTECH tarafından üretilen silikon jelle doldurulmuş pektoral implantlar anatomik şekilli ve standart pütürlü POLYtxt® yüzey yapısındadır. İstek üzerine pütürsüz olarak da üretilebilirler. Yumuşak doku yetersizliklerinde dokuyu güçlendirmek veya rekonstrüksiyon amacıyla üretilirler. Pektoral implantlar farklı boyutlardadır göğsün sağ veya sol yarısına uyacak

     Calf (Baldır) İmplantları / Vücut İmplantları

     Polytech

     POLYTECH Calf (Baldır) implantları yumuşak doku kayıplarında dokuyu güçlendirmek veya rekonstrüksiyon amacıyla orta veya anatomik profilli olarak üretilirler. Anatomik veya orta profilli olarak üretilmeleri sayesinde kadın ve erkeklerdeki Musculus gastrocnemius’un lateral ve medial görünümünün optimal biçimde güçlendirilmesine olanak verirler. İmplantın distal

      Testiküler İmplantlar / Vücut İmplantları

      Polytech

      POLYTECH tarafından üretilen testiküler implantlar pütürsüz yüzeylidir ve farklı boyutlarda iki varyasyon halinde üretilirler. Her iki tip de dokuya tutunabilmek için uygun niteliktedir. Bu iki varyasyon şunlardır: Silikon jelle doldurulmuş olan ve kılavuz iğnenin implantın delinmesine neden olmaması için uç kısmında çıkartılabilir teflon bir parçacık içeren tip

       Yüz İmplantları

       Polytech

       POLYTECH hastaya özel estetik yüz kontürlerinin optimal biçimde oluşturulabilmesi için geniş bir yüz implantı seçeneği sunmaktadır. Yüz implantları yumuşak silikon elastomerden üretilmektedirler; kontürlerin güçlendirilmesi, asimetrilerin düzeltilmesi ve travma gibi etkenlerle ortaya çıkan rekonstrüksiyon gereksiniminde kullanılır.Yüz implantları hakkında daha

        Doku Genişleticiler (Meme)

        Polytech

        Doku genişleticiler mastektomi sonrası meme dokusunun rekonstrüksiyon amaçlı olarak genişletilmek için kullanılırlar. Anatomik şekilli bu doku genişleticiler, yeniden oluşturulan göğüs yapısının estetik bir yapıya kavuşmasını sağlarlar. Doku genişleticiler Sublime Serisi Même®, Replicon®, Opticon® ve Optimam® tipi meme implantları için optimal bir biçimde cep hazırlamak üzere

         Doku genişleticiler (Genel amaçlı)

         Polytech

         Genel amaçlı doku genişleticiler öncelikli olarak rekonstrüktif girişimlerde kullanılmak üzere tasarlanmışlardır. Yanık veya kaza sonrası oluşan defektlerin tedavisi için gerekli doku fazlalığını oluşturabilmek amacıyla implante edilirler. Bir doku genişletici implant gibi ancak geçici süreyle yerleştirilir. Başlangıçta bir doku genişletici harici veya dahili bir valfi olan boş bir zarf halindedir

          Özel Yapım İmplantlar

          Polytech

          POLYTECH tarafından talep üzerine üretilmekte olan özel yapım implantlar ve doku genişleticiler yumuşak doku ve kıkırdak kayıplarına yönelik bireysel çözümlerin oluşturulmasında optimum sonuçların elde dilebilmesini sağlarlar. Cerrah tarafından yapılacak olan spesifik ölçüm ve karakteristikler çerçevesinde üretilirler. POLYTECH’in bu alandaki deneyimi tüm cerrahlara açıktır, bu sayede hastaları için optimum çözümler oluşturmaları olanaklıdır. POLYTECH cerrahların hastalarına böyle […]

           Doctors Timetable

           There is no event available.