Meme Büyütme operasyonlarının zamanla daha popüler hale gelmesinin 5 nedeni

Tarih Mart 10, 2018

Meme büyütme operasyonları Kozmetik Cerrahi’nin yıllardır en çok uygulanan operasyonları arasındadır ve bu operasyonların popülaritesi de giderek artmaktadır. Dünyada her geçen yıl bir önceki yıla nazaran daha fazla sayıda meme büyütme operasyonu yapılmaktadır. Meme Büyütme (veya meme güçlendirme) kadınlara vücut hatlarını daha belirgin hale getirme, daha iyi görünme ve kendilerini daha iyi hissetme olanağı vermektedir.

Gün geçtikçe artan sayıda kadın meme büyütme operasyonlarının özgüvenlerini nasıl destekleyeceği konusunda giderek artan düzeyde bilgi sahibi olmaktadır, bu operasyonların daha popüler hale gelmesinin 5 ana nedeni şöylece özetlenebilir:

1) Plastik Cerrahi operasyonlarının toplum genelinde daha olumlu algılanması

Kozmetik cerrahinin daha önceki dönemlerinde hastaların isteğine bağlı olan girişimler sadece zengin ve tanınmış kişilere has girişimler olarak görülüyordu. İkon haline gelmiş kişiler birtakım operasyonlardan geçiyor, ancak bunları bir sır gibi saklıyor, değişimlerinin bir “doğal güzellik” eseri olduğunu vurguluyor veya kamuoyunun tahminlerine bırakıyorlardı. Zamanla Plastik Cerrahi operasyonların maliyetleri daha ulaşılabilir düzeylere geriledi, kişi başına düşen Plastik Cerrah sayısı arttı, böylece Plastik Cerrahi operasyonları zengin ve tanınmış kişilerin tekelinden çıkıp topluma yayıldı.

Günümüzde daha fazla sayıda kadın ve erkek kendi görünümleri için yatırım yapıyor; bu da Plastik cerrahi’nin sosyal açıdan daha fazla kabul görmesini sağlıyor.

Plastik Cerrahi’nin duygusal ve psikolojik yararları daha iyi anlaşılıp kavrandıkça tanınmış kişiler kadar toplumun sıradan bireyleri olan kadın ve erkekler de geçirmiş oldukları operasyonları saklama gerekliliğinden uzaklaşıyorlar. Iggy Azalea, Kaley Cuoco, Jenni “JWoww” Farley, Kelly Rowland ve Kourtney Kardashian gibi tanınmış kişiler artık geçirmiş oldukları meme büyütme operasyonlarını açıklamakla yetinmeyip yeni görünümlerinden duydukları gururu paylaşıyorlar.

2) Kadınların vücut yapılarına özel meme büyütme operasyonlarının yapılabilmesi için daha fazla çeşitte implant seçeneğinin olması

Uzun yıllar boyunca meme implantları çeşit ve boyut yönünden oldukça sınırlıydı. Ancak teknolojik gelişmeler implant teknolojisinin de gelişmesini sağladı ve bu gelişmeler değişik tür ve boyutlarda implantların üretilmesini kolaylaştırdı. Artık meme implantları sadece salin solüsyon veya sıvı silikon içerenlerden oluşmuyor; doğal görünüm sağlayan, anatomik şekilli ve jel şekerlemelere benzetilen implantlar bir çok farklı boyut, tip ve yüzey biçimi seçeneğiyle kişilerin doğal vücut yapılarına ve kişisel isteklerine uygun hale getirildi.

3) Yağ transferleri ve diğer meme büyütme seçeneklerinin implantlara bir alternatif olarak ortaya çıkması

Bazı kadınlar daha yüksek bir göğüs ölçüsüne ulaşmayı arzuladıkları halde meme implantlarının kendileri için doğru seçenek olduğunu hissedemeyebilirler. Genel sağlık durumları ile ilgili engeller nedeniyle implantların tavsiye edilmediği veya bir implant operasyonu fikrini benimseyememiş kadınların gerçek anlamda bir meme büyütme alternatifi yoktu.

Bununla birlikte yağ dolguları zamanla implantla meme büyütme yöntemine karşı doğal bir alternatif haline geldi. Bu yöntem karın, baldır veya başka bir alandan alınan yağ hücrelerinin meme dokusuna herhangi bir silikon veya salin materyal kullanmadan aktarılmasını, böylece doğal ve göze çarpmayan bir dolgunluk sağlamaya dayanıyor.

4) Cerrahi tekniklerin zamanla ilerlemesi

Cerrahi tekniklerin ilerlemesi ile meme büyütme operasyonları yapan uzmanlar sürekli olarak hasta açısından doyurucu, estetik açıdan mükemmel, çok düşük oranda komplikasyon içeren sonuçlar elde etmeye başlamışladır. Cerrahi komplikasyonlar bir zamanlar oldukça yaygın ve sık görülürdü. Ancak cerrahi tekniklerin gelişmesiyle birlikte komplikasyonların nedeni daha iyi anlaşılmaya, meme büyütme operasyonları konusunda uzmanlaşan cerrahlara daha iyi eğitim verilmeye başlandı, bu da sonuçta daha düşük risk içeren, sonuçları daha güvenilen operasyonların önünü açtı. Komplikasyonların ortaya çıkması durumunda da onları bertaraf edecek, implant ile meme dokusu ara yüzünü destekleyecek nitelikte gelişmiş medikal gereçler kullanılmaya başlandı.

5) Sonuçlar her geçen gün, daha da doğal görünmeye başladı

Bir çok cerrahın kendilerine özel meme büyütme operasyonu yöntemi geliştirmesi ve üstün cerrahi teknikler sayesinde meme büyütme operasyonlarının sonuçları eskiden olduğundan çok daha doğal görünmektedir.Yuvarlak, yüksek profilli implantlar dolgun ve iri bir göğüs yapısı hedefleyen kadınlar için hala önemli bir seçenektir. Bununla birlikte günümüzün modern kadını ya zor fark edilebilen bir meme büyütmeyi ya da doğal bir göğüs görünümü koruyacak nitelikteki implant seçeneklerini tercih etmektedir.

Anahtar Kelimeler: meme, meme büyütme, silikon