Meme İmplantı Hakkında Merak Ettikleriniz

Tarih Eylül 7, 2020

Günümüzde plastik cerrahide meydana gelen teknolojik gelişmelerle birlikte meme implantasyonu dünyanın birçok yerinde yaygın olarak icra edilen cerrahi operasyonlardan biri haline gelmiştir. Hem meme kanseri sonrasında mastektomi ile memesi alınan kadınlar hem de estetik gerekçelerle memelerinin şeklinde ve boyutunda değişiklik yapmak isteyen kadınlar meme implantasyonuna başvurmaktadır. Meme implantı yaptırmak isteyen kadınların motivasyonları birbirine göre değişiklik gösterebilir; bu karar baştan sonra kişiseldir. Ancak bu süreçten geçmeyi düşünen herkesin aklına gelebilecek bazı genel geçer sorular olduğunu söylemek de mümkün. Her cerrahi operasyon gibi meme implantasyonu için de bir uzmandan danışmanlık almanızın gerekli olduğunu belirtmekle birlikte aklınızda oluşabilecek bazı soruların cevaplarını sizler için derledik.

Meme implantları güvenli midir?

Tıbbi malzeme kategorisinde kabul edilen ve bu nedenle CE sertifikasına sahip olması gereken meme implantları, çok sayıda testten ve denetlemeden geçirilmekte, standartlara uygun olduğu garanti altın alındıktan sonra piyasaya sürülmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda meme implantları ile meme kanseri oluşum sıklığı arasında herhangi bir bağlantı tespit edilmemiştir.

Kimler Meme Rekonstrüksiyonu Yaptırabilir?

Meme implantlarının farklı çeşitleri bulunur mu?

Meme implantlarının vücut tipinizi, bedeninizin ihtiyaçlarını ve kişisel beklentilerinizi göz önünde bulundurarak tercih edebileceğiniz çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Meme implantları dolgu malzemesine, yüzey tipine, projeksiyonuna ve boyutuna göre birçok kategoriye ayrılır. Size en uygun implantı tercih etmek için bir uzman doktora danışabilirsiniz.

İmplantlar emzirmeye engel olur mu?

Eğer meme implantı taktırmayı planlıyorsanız ve sonrasında emzirme gibi bir düşünceniz varsa, implantasyon öncesinde doktorunuzu bu konuyla ilgili mutlaka bilgilendirmeniz gerekir. Meme implantı sahibi çok sayıda kadın, emzirme sürecini sorunsuzca yaşayabilmektedir. Ancak bu, en temelde implantın yerleştirildiği pozisyon ile ilgilidir. Doktorunuzu bu konuda bilgilendirdiğiniz takdirde sürecin sonraki aşamalarına dair detaylı bilgi alabilirsiniz.

Meme implantlarının ömrü ne kadardır?

Meme implantlarının ömrü tercih ettiğiniz ürünlere ve sizin bedeninizin implanta göstereceği tepkiye göre değişiklik gösterebilir. Ancak teknolojik gelişmelerle birlikte implantların dayanıklılığında araştırmalarla tespit edilebilir artışlar söz konusu olmuştur. Polytech implantlarının operasyondan on yıl geçtikten sonra sergilediği sağlamlık oranı ortalama olarak %90’dır.

Meme implantları mamografiye engel mi?

Meme kanserine karşı tedbir almak için 40 yaşın üstündeki kadınların iki senede bir, 50 yaşın üstündeki kadınların senede bir kez mamografi yaptırması doktorlar tarafından tavsiye edilir. Meme implantına sahip olmanız mamografi yaptırmanıza engel değildir. Ancak implantların zarar görmemesi adına mamografi yapacak olan personeli ve doktorunuzu implantlarınızla ilgili bilgilendirmeniz gerekmektedir.

İlk akla gelen bu maddelere ilaveten aklınızda daha birçok soru işaretinin bulunması çok olağan. İmplant kararını vermeden önce detaylı bilgi sahibi olmak için bir uzmanla görüşmenizi, aklınızdaki bütün soruları atlamadan sorabilmeniz için doktora gitmeden önce bir liste hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Anahtar Kelimeler: meme, meme büyütme, silikon