Meme Büyütme Operasyonundan Sonra Emzirme Hakkında Merak Ettikleriniz

Tarih Eylül 7, 2020

Meme büyütme operasyonu geçirmeyi düşünen kadınların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi meme implantasyonunun emzirmeye engel olup olmadığıdır. Her kadının fizyolojik durumunun ve gerçekleştirilmesi planlanan operasyonun kendine özgü koşullar yaratacağının altını çizmekle birlikte, size iyi bir haberimiz var: Meme operasyonları çoğunlukla memedeki süt üretimi ile ilgili dokulara müdahale etmediği için meme implantasyonu geçiren kadınların büyük bir çoğunluğu herhangi bir sıkıntı yaşamadan emzirebiliyor. Daha detaylı açıklamaları bu yazımızda bulabilirsiniz!

Hangi koşullar altında emzirmem mümkün olacak?

Öncelikle belirtmeliyiz ki emzirmek (implantı olsun veya olmasın) bütün kadınlar açısından mümkün bir eylem değil. Eğer ameliyat öncesinde emzirmeyle ilgili sıkıntılar yaşadıysanız, sonrasında da benzer zorluklarla karşılaşmanız oldukça olası. Ameliyattan önce emzirmenizin önünde herhangi bir engel bulunmuyorsa ve ameliyat esnasında süt bezleriniz işlemden etkilenmediyse, sonraki süreçte emzirmeye devam edebileceğinizi söylemek mümkün.

İmplantlar genellikle süt bezlerinin arkasına ve göğüs kaslarının altına yerleştirilir. Bu sayede süt salgılamakla görevli olan süt bezlerinin zarar görmesinin önüne geçilir. Bu aşamada insizyon olarak da adlandırılan kesinin yeri önemlidir. Cerrahlar çoğunlukla kesi işlemini meme alt kıvrımından gerçekleştirmeyi tercih ederler ve böylece emzirmenin olumsuz etkilenmesinin önüne geçebilirler. Kesi işlemi meme başı çevresinden veya koltukaltından gerçekleştirilirse ameliyat emzirme kabiliyetini etkileyebilir.

Meme implantı süt üretimini etkiler mi?

Meme büyütme ameliyatından sonra süt üretiminde bir miktar düşüş gündeme gelebilir. Doğum sonrasında emzirme sürecini öğrenmenize yardımcı olan sağlık personelini meme implantınız olduğu ile ilgili bilgilendirirseniz onun yönlendirmeleri doğrultusunda bebeğinizin yeteri kadar süt almasını garanti altına alabilirsiniz.

İmplantın içindeki silikon sütüme karışır mı?

Silikon implantlarda bulunan silikon maddesinin sızarak süte karıştığına dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Ayrıca, silikon, implantlar haricinde de hayatın birçok alanında yaygın olarak kullanılan güvenli bir maddedir. Bu alanlar arasında bebeklerde güvenle kullanılan emzikler veya kolik tedavisinde yaygın olarak başvurulan silikon damlalar da yer almaktadır.

İmplantasyon için beklemeli miyim?

Emzirme süreci memelerin büyümesine ve bunu takiben sarkmasına sebep olabilir. Bu durum, ameliyatta elde edilen sonucu etkileyeceği için bazı cerrahlar meme implantı isteyen kadınlara hayatlarında emzirmeyi planladıkları periyodun sonlanmasını beklemelerini önermektedir. Ancak bu karar kişiseldir ve tamamen sizin tercihinize bağlıdır.

Meme implantı sahibi olma kararınızın emzirme kabiliyetinizi ne kadar etkileyeceği ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bu alanda uzman bir doktora danışın. İmplantasyon sürecini beraber yürütmeyi planladığınız cerrahı gelecekte çocuk sahibi olma planlarınızla ilgili muhakkak bilgilendirin.

 

Kaynak: http://polytechturkey.com/2020/04/17/meme-bu%cc%88yu%cc%88tme-operasyonunda-sonra-emzirme-hakkinda-merak-ettikleriniz/

Anahtar Kelimeler: meme, meme büyütme, silikon