Yaşlanma Lekeleri ve Laser Uygulamaları

Tarih Mart 2, 2018

Yaşlanma lekeleri ya da güneş lekeleri olarak bilinen cilt lekeleri oval biçimli ancak yüzeyi kabarık olmayan, genellikle kahverengi, gri ve siyah renk tonlarındaki lekelerdir. Bu lekeler çoğunlukla zararsız olup herhangi bir tedavi gerektirmezler, ancak bunun bir dermatoloji uzmanı tarafından doğrulanması gerekir.

Yaşlılık lekeleri ve güneş lekelerinin nedenleri nelerdir?

Bu tür lekelerin birinci sıradaki nedeni uzun süre güneşe maruz kalmaktır, bu nedenle güneş gören alanlar; yüz, eller, omuzlar gibi yerlerde sıklıkla rastlanırlar. Derimiz aşırı düzeyde ultraviyole ışınına maruz kaldığında kendisini korumak amacıyla melanin adı verilen siyah-kahverengi bir pigment maddesi salgılar, lekelerin oluşum nedeni bu maddedir. Üretilen melanin deriye eşit biçimde dağıldığında deri bronzlaşmış bir görünüme sahip olur, ancak dağılım eşit değilse pigment belli alanlarda yoğunlaşır ve lekeye neden olur. Ayrıca 40 yaşından sonra deri güneş hasarını iyileştirebilme yeteneğini yavaş yavaş kaybetmeye başlar, bazen de ilerleyen yaşın etkisiyle melanin eşit biçimde dağıtılamaz, öbekler halinde belli yerlerde yoğunlaşır.

Yaşlılık lekeleri ve Güneş Lekeleri Kimleri Etkiler?

Güneşte kalmayı sevenlerde (veya mecbur olduğu için yoğun güneş altında kalanlarda) ultraviyole ışınlarına (özellikle UVA) yoğun bir biçimde maruz kaldıkları için Yaşlılık ve Güneş lekeleri görülebilir.Ellerdeki veya diğer açık deri alanlarındaki lekeler genellikle 40 yaş sonrasında görülmektedir, ancak daha genç bireylerde de görülebilir. Bazı kişiler lekelenmeye karşı genetik olarak daha yatkın olabilirler. Genellikle açık bir ten rengine sahip kişilerin lekelenme eğilimi daha yüksektir, ancak koyu tenli kişilerde de yaşlanma lekeleri ortaya çıkabilir.

IPL ile Fotorejuvenasyon Nedir?

IPL (Intense Pulsed Light /Yoğun Atımlı Işık) adı verilen bir teknolojidir. elli dalga boylarındaki ışığın deri altındaki melanini ve diğer yapıları hedeflemesiyle etkisini gösterir. Doktorunuz IPL teknolojisi yardımıyla cildinizdeki yaşlılık ve güneş lekelerinin, rozase ve damar sorunlarının hafifletilmesini sağlayabilir. IPL teknolojisi lekeler, renk farklılıklarını giderme ve yüzeye çıkmış kılcal damar görünümünü düzeltme gibi uygulamalarda oldukça etkilidir.

IPL ile Fotorejuvenasyonun Yararları Nelerdir?

  • Pigmentasyonun, yaşlılık ve güneş lekelerinin, kılcal damar hasarlarının ve genel cilt görünümünün düzeltilmesine yardımcı olur.
  • Derideki düzensizliklerin giderilmesine yardımcı olur, deriyi genç ve sıkı bir hale getiren kolajen ve elastin liflerin yapımını uyarır.
  • Herhangi bir iyileşme süresi gerektirmeden, öğle arasında bile hızlı biçimde uygulanabilir.

Photofractional™ nedir?

Bu da derinin gençleştirilmesi için iki farklı teknolojiyi bir arada kullanan gelişmiş bir yöntemdir. Deriye hem IPL uygulaması hem de ResurFx adı verilen yüzey yenileme uygulaması sırayla yapılır. Böylece sadece yaşlılık ve güneş lekeleri değil, ince çizgi ve kırışıklıklar, akne skarları, deri pürüzleri ve renk tonu eşitsizlikleri gibi deri yaşlanmasına dair diğer yakınmalar da hafifletilebilir.

Photofractional™ Uygulamasının Yararları Nelerdir?

  • Hedefe yönelik optimal uygulamalar yapılması mümkündür, yaşlanmanın ilk bulguları ortaya çıkmadan yok edilebilir.
  • Pigmentasyon, Yaşlılık/Güneş lekeleri, ince çizgi ve kırışıklıklar ve genel cilt görünümünde hemen fark edilen sonuçlar ortaya koyar.
  • İyileşme süresi minimaldir, uygulama kısa bir süre içinde tamamlanabilir.

Anahtar Kelimeler: Fotorejuvenasyon, IPL, kırışık giderme, lazer, lazerle kırışık, Photofractional, yaşlanma lekeleri, yaşlılık etkileri