Cilt Lekeleri (Hiperpigmentasyon) Nedir?

Tarih Mart 7, 2018

Ciltte “leke” denince ilk akla gelen oluşum derinin normal renginden daha koyu renkteki değişimlerdir. Hiperpigmentasyon adıyla anılan bu lekeler “melanin” adı verilen boyar maddenin (yani pigmentin) derimizin bazı alanlarında yoğunlaşmasıyla ortaya çıkar. Nedeni derinin herhangi bir biçimde hasar görmesi ve “enflamasyon” sürecinin başlamasıdır. Enflamasyon derinin uğramış olduğu hasarı onarma sürecidir; bu onarım sırasında daha fazla hasar görmemek adına da melanin pigmentini salgılar. Cilt bakımı Temel sorun bu pigmentin bazı alanlarda yoğunlaşması ve dağılmamasıdır.

Deride Melanin’in Yoğunlaşmasına Neden Olan Hasarlar Ne Tür Hasarlardır?

Derimizin güneş veya diğer ultraviyole ışık kaynaklarından almış olduğu UVA ve UVB ışınları -özellikle de UVA ışınları- deri hasarının önemli bir kaynağıdır ve deride melanin birikimine neden olurlar. Ayrıca akneli bir cilt iyileşmesi esnasında UV ışınlarıyla karşılaşırsa aknenin yoğun olarak görüldüğü yerlerde enflamasyon sonrası ortaya çıkan hiperpigmentasyon (PIH) adı verilen bir leke oluşumu gözlenir.
Kadınlarda hamilelik -ve emzirme- döneminde hormon düzeylerinde görülen dalgalanmalar derinin ultraviyole ışınlarına karşı daha duyarlı hale gelmesine, bazı noktaların ve alanların lekelenmesine neden olabilir. (Melazma veya kloazma) Bu durum sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülebilir. Ağızdan alınan, hariçten sürülen bazı ilaçların (özellikle doğum kontrol ilaçlarının) veya maruz kalınan kimyasal maddelerin de derinin duyarlılığını artırarak leke (hiperpigmentasyon) oluşumuna yol açtığı bilinmektedir. Ultraviyole ışınları tek neden değildir; bazı metabolik hastalıklar, örneğin insülin direnci koltuk altı ve genital bölgelerde leke oluşturabilir; bazen hamilelerde karında yatay koyu renk çizgiler halinde görülebilir. Bazen de sigara tiryakilerinde diş etleri ve ağız içinde melanin lekeleri ortaya çıkabilir.

Hiperpigmentasyon Vücutta Nerelerde Görülür?

Koyu renk cilt lekeleri vücutta özellikle ultraviyole ışınlarına yoğun olarak maruz kalan dışbükey alanlarda yüzde, ellerin sırt kısımlarında omuz, sırt, dekolte bölgesi, kol ve bacakların dışa dönük yüzeylerinde ortaya çıkar. İnsülin direnci olan kişilerde görülebilen lekeler ise bunların tam tersine eklem içlerinde ve genital bölgede ortaya çıkmaktadır.

Anahtar Kelimeler: cilt lekeleri, Hiperpigmentasyon, meline, oxygeneo, sanovis