Cilt Bakım Ürünlerini Tanımak ve Değerlendirmek

Tarih Mart 4, 2018

Cilt bakım ürünlerini ve içeriklerini dikkatlice inceleyip değerlendirmek önemlidir. Bir cilt bakım ürününün renk ve kokuya sahip olması arzu edilen bir özellik değildir, bununla birlikte içeriğinde A Vitamini (Retinol) bulunması yaşlanma karşıtı etkisi bakımından önemli bir tercih nedenidir.

Cilt bakım ürünleri pazarında kırışıklıklarınızı gidereceğini, renk farklılıklarını ortadan kaldıracağını, yeniden genç ve güzel bir cilde kavuşabileceğinizi vaad eden mucize ürünler pek çoktur. Bu sayısız seçenek arasında hangi ürünlerin etkili ve hangilerinin satın almaya değer olduğunu nasıl bileceksiniz?

Bir cilt bakım ürününü değerlendirmenin ilk adımı etken madde listesini incelemektir. Bu liste uzun ve sizi şaşırtacak kadara yabancı ve çeşitli etken maddelerden mi oluşuyor? Tüm cilt bakım ürünleri belirli sayıda etken maddeyi neredeyse standart olarak içerir (örneğin arıtılmış su, gliserin, vazelin, alkol, propilen glikol gibi). Bu etken maddeler ürünlerin rafta geçirecekleri sürede bozulmadan kalabilmeleri için gerekli olan etken maddelerdir. Bununla birlikte cilt bakım ürünleri aynı zamanda bir çok renklendirici, parfüm, çeşitli koruyucular ve adını bile duymadığınız ekstreler içerebilirler, bunlar da özellikle duyarlı bir cilde sahip olan kimselerde bir tahrişe yol açabilirler. Aynı zamanda etiketinde “hipoalerjenik” olduğu belirtilen ürünler arasından seçim yapmak mümkündür.

Cilt bakımındaki etkileri iyi bilinen ve iddialarının arkasında bilimsel kanıtlar bulunan etken maddeler de mevcuttur. Retinol bir A vitamini türevidir (retinoid) ve eczanede reçetesiz olarak satılan bir çok yaşlanma karşıtı ürünün (göz kremleri, yüz nemlendiricileri) içeriğine eklenmektedir. Retinoid denen kimyasal madde grubuna üye olan etken maddelerin hafif renk farklılıklarını yumuşatabilme, hatta kolajen oluşumunu tetikleyebilme özellikleri mevcuttur. Bu ürünlerin reçete ile satılan versiyonları da mevcuttur ve özellikle kozmetik yararları nedeniyle kullanılırlar. C Vitamini bir çok cilt bakım ürününde, sıklıkla da serumlarda kullanılan bir diğer etken maddedir, ciltteki renk farklılıklarında yararlı olduğu kadar antioksidan bir madde olarak cildin çevresel faktörlerden göreceği hasara karşı da koruyucu bir maddedir. Niasinamid içeren ürünler ciltteki kızarıklığı azaltmaya yardımcıdırlar. Salisilik ve glikolik asit esaslı ürünler ise deri yüzeyindeki ölü hücrelerin hafifçe soyulmasına yardımcıdırlar. Bunlar cilt bakım ürünlerinde en sık kullanılan etken maddeler arasında sadece kısa bir liste oluşturmaktadır.

Son olarak cilt bakım ürünlerin son kullanma tarihleri mutlaka kontrol edilmelidir. Tüm cilt bakım ürünlerinin belli bir raf ömrü vardır, çünkü etken maddeler bir süre sonra etkilerini kaybetmektedirler. Güneşten koruyucu ürünler son kullanma tarihine özellikle dikkat edilmesi gerek ürünlerdir. Pek çok kişi bir önceki sezondan güneş koruyucuları kullanmaya devam etmektedir, ancak raf ömrü biten bir ürün cildi yeterince koruyamayacaktır. Bir çok ürünün 1 ya da 2 yıllık bir raf ömrü vardır, bunlar genellikle tüp veya ambalajın alt tarafında yer alan bilgilerdir. Bazı ürünlerde ise raf ömrü “açıldıktan sonra hangi süre ile kullanılabileceği” şeklinde belirtilmektedir. Cilt bakım ürününüzü satın almadan önce etken madde içeriklerine ve son kullanma tarihlerine bakmak kadar ürün ambalajının ilk kez sizin açacağınız biçimde kapatılmış olmasına dikkat etmek de önemlidir. Bu sayede ürünün rafta açılmadığını ve hava ile temas etmediğini anlamak mümkündür.

Anahtar Kelimeler: cilt bakım ürünleri, cilt bakımı, Dr. Julia Tzu, epilasyon, estetik, lazerle güzellik, lumenis, pollogen, yüz kremi